AVE CZ, největší odpadovou firmu Česka, stíhají kriminalisté na podnět Transparency

Publikováno: Čtvrtek, 6. dubna 2023

parallax
coal coal

Nejvyšší žalobce nevyhověl společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, když se snažila zvrátit trestní stíhání započaté Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) v srpnu 2022. Firma podle policie krátila na daních v souvislosti s nakládáním s odpady, škoda je vyčíslena na téměř 4 miliardy korun. Transparency International (TI) poskytovala v této kauze právní poradenství tehdejšímu vedení města Čáslav v čele se starostou Vlastislavem Málkem a zprostředkovala informace orgánům činným v trestním řízení.

Suť a další odpad po ničivém tornádu z června 2021 shromažďovali lidé na třech místech. Celkově se zde sešlo na 210 tisíc tun odpadu, který odklízela společnost AVE CZ | zdroj: AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o.

Po interní analýze podkladů naši právníci došli k závěru, že je zde podezření na daňový podvod, proto jsme se v roce 2020 obrátili na policejní orgány. V druhé polovině srpna loňského roku zahájilo NCOZ trestní stíhání firmy, ve které má 20% podíl Daniel Křetínský. Klíčové podíly s ním drží další podnikatelé Roman Korbačka a Karel Pražák.

Společnost neodvedla peníze za provozování skládek ve čtyřech obcích: Čáslavi, Benátkách nad Jizerou, Hořovicích a Mšenu. Celkem se škoda vyšplhala až na 3,76 miliardy korun, stát měl přijít o 2,3 miliardy, z uvedených obcí pak nejvíce tratila Čáslav – téměř miliardu. Benátky nad Jizerou přišly o 437 milionů, Hořovice o 33 milionů a Mšeno o 16 milionů.

„Společnost AVE CZ  neplnila svou zákonnou povinnost platit za ukládání odpadů příslušným obcím, ale i státu. Podle všeho to dělala manipulací se záznamy a výkazy, jak a kolik odpadu bylo přesně na skládky navezeno a dále využito. AVE CZ zde tedy podvodně maximalizovalo své zisky na úkor veřejných rozpočtů a potažmo i životního prostředí a zdraví obyvatel,“ vysvětluje Petr Leyer, právník a člen Správní rady TI. 

AVE CZ se nyní proti obvinění ohradila, server Aktuálně uvedl, že podle firmy je škoda virtuální, když se žádným způsobem neobohatila. Stížnost podala k Nejvyššímu státnímu zastupitelství, úřad vedený Igorem Střížem jí však nevyhověl. 

„Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo tak, že stížnost právnické osoby proti usnesení o zahájení trestního stíhání zamítlo jako nedůvodnou,“ píše pro Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. 

„V TI závěry NCOZ a státního zastupitelství vítáme. Jsme rádi, že se informace z naší právně-analytické analýzy potvrdily a naše činnost tak napomáhá šetřit finance veřejným rozpočtům,” dodává David Kotora, vedoucí komunikace TI.

Řízení má tedy zelenou, další postup není v tuto chvíli jasný, v obecné rovině se však firmy v případě prokázání viny trestají zrušením, propadnutím majetku, pokutou nebo zákazem činnosti.

Jak funguje odpadová lobby?

Miliardová hra o odpad v Česku probíhá také na legislativní úrovni. Právní poradna TI se této problematice věnuje od roku 2020. Právě před dvěma lety naši právníci upozornili na závažný problém týkající se mimo jiné novelizace zákona o odpadech. Dva pozměňovací návrhy novely, ale v totožném znění, tehdy předložili poslanci Antonín Staněk (ČSSD) a Jan Zahradník (ODS). 

Pozměňovací návrh § 160 zákona o odpadech zavedl pravidlo, podle kterého původci odpadu nemusí platit poplatek Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP) a obcím, pokud by odpad byl na skládce „využit“ a nikoli jen uložen. 

Z pohledu TI je to samo o sobě problematické z hlediska regulace nakládání s odpady. Nicméně nejedná se o změnu do budoucnosti, ale zpětné zavedení generálního pardonu od roku 2015, tedy retroaktivně. 

Města a obce, které mají ve svém katastru skládku, tak přicházejí v souhrnu o stamilióny až miliardy korun na těchto poplatcích. Novela je účinná od 1. ledna 2021 a nyní se jí na základě podnětu od skupiny senátorů zabývá Ústavní soud. Na verdikt nyní v TI čekáme a celou kauzu nadále sledujeme. 

Uhlíková korupce

Tématu korupce týkající se dotační oblasti a rizik souvisejících s ochranou životního prostředí a klimatu se v TI věnujeme dlouhodobě, zřídili jsme proto tento samostatný web Uhlíková korupce.

Podpořit naši nevládní protikorupční organizaci můžete jednorázovým či pravidelným finančním příspěvkem skrze náš online portál. Děkujeme!

Tolik miliard korun přijde do roku 2030 z evropských fondů reagujících na klimatickou krizi (FST, NPO, ModF) do ČR

Pořadí ČR v EU podle ročních emisí přepočtených na obyvatele

O tolik procent by ČR měla snížit své emise skleníkových plynů oproti roku 2018 do roku 2030