Podcast: Co ohrožuje přes 200 miliard korun v Národním plánu obnovy?

Největším korupčním rizikem v programech určených pro řešení klimatické krize není samotné zcizení veřejných peněz, ale promrhání příležitosti investovat je do opatření, která skutečně povedou k omezení emisí skleníkových plynů. Tento web se speciálně věnuje korupčním aspektům změny klimatu.

Možnost „napravit“ důsledky změny klimatu máme pravděpodobně (poprvé a) naposledy právě nyní. Zneužití finančních a politických prostředků pro mitigaci a adaptaci se proto rovná korupci velké společenské závažnosti.

parallax
coal coal

Česko se mílovými kroky blíží k termínu, kdy bude muset mít splněné podmínky pro vyplácení peněz z EU, jejichž cílem je podpořit ekonomiku po pandemii. Co je to vlastně Národní plán obnovy (NPO)? Kolik peněz má do Česka z EU přijít? A jak souvisí miliardy z NPO s problematikou ochrany klimatu, zelené politiky a uhlíkové korupce?

Víte, co je Národní plán obnovy? Máte pocit, že trochu tápete? V novém díle podcastu Stošestka jsme probrali aktuální téma, které se týká přílivu peněz z Evropské unie přímo do české ekonomiky, s Ondřejem Caklem, projektovým manažerem Transparency International ČR (TI), a Janem Dupákem, právníkem naší protikorupční organizace.

Přes 200 miliard korun má pomoci znovu rozjet ekonomiku ČR po pandemii. Vyplácení z fondů má ale své podmínky, které musí být splněny. Jedním z nich je i tzv. zelená politika. Téma uhlíkové korupce, která je s ní spojená, je i jedním z témat české kanceláře TI a bylo i obsahem podcastu.

Více si poslechněte už v samotném díle. Podcastem provází Martina Foldynová.

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u na webu Transparency.

Poslechnout si rozhovor

Tolik miliard korun přijde do roku 2030 z evropských fondů reagujících na klimatickou krizi (FST, NPO, ModF) do ČR

Pořadí ČR v EU podle ročních emisí přepočtených na obyvatele

O tolik procent by ČR měla snížit své emise skleníkových plynů oproti roku 2018 do roku 2030