Projekt horkovodu z Dukovan za 19 miliard korun vzbuzuje celou řadu otázek

Publikováno: Středa, 25. ledna 2023

parallax
coal coal

Transparency International (TI), nevládní protikorupční organizace, monitoruje vývoj finančních podpor pro vybrané projekty spojené s přechodem k nízkouhlíkové energetice a snížení surovinové závislosti na Ruské federaci. Proto se také podrobněji zabýváme projektem horkovodu z Dukovan do Brna, který by měl přispět k náhradě zemního plynu při vytápění brněnských domácností. Záměr doprovází pochybnosti o jeho přínosech a nebývalý tlak na jeho uskutečnění připomíná korupční rizika spojená s takto velkými infrastrukturními projekty.

Stavbu horkovodu o délce přes 60 kilometrů projednávala v prosinci 2022 vláda Petra Fialy (ODS) a ve spolupráci s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS) a hejtmany Jihomoravského kraje Janem Grolichem (KDU-ČSL) a kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem (ODS) hodlá v jeho přípravě pokračovat.  

Přínosy tohoto projektu za 19 miliard korun ale zpochybňují ekologičtí experti a zásadní připomínky a celou řadu otázek k financování celého projektu má také Ministerstvo financí, které požaduje detailní ekonomické rozbory. Samostatnou otázkou potom je, proč se právě tomuto jednomu konkrétnímu projektu věnovala přímo samotná vláda. 

„Zvažuje se, že by projekt mohl získat podporu v rámci rozšíření Národního plánu obnovy (NPO), o jehož podobě bude vládní kabinet ještě jednat. Vzhledem k námitkám zpochybňujícím smysluplnost celého projektu by mělo být rozhodování o jeho podpoře co nejvíce transparentní,“ apeluje právník TI Jan Dupák. 

Z tohoto důvodu se TI obrátila na spoluinvestora projektu – městskou společnost Teplárny Brno, a.s. – s žádostí o poskytnutí memoranda, které v červnu 2022 za přítomnosti premiéra uzavřelo s energetickou skupinou ČEZ (Česká republika zde drží 70 % akcií) vlastnící jadernou elektrárnou v Dukovanech. O dalším vývoji v této záležitosti budeme informovat.

Tolik miliard korun přijde do roku 2030 z evropských fondů reagujících na klimatickou krizi (FST, NPO, ModF) do ČR

Pořadí ČR v EU podle ročních emisí přepočtených na obyvatele

O tolik procent by ČR měla snížit své emise skleníkových plynů oproti roku 2018 do roku 2030