Stošestka: Černá kostka v Ostravě nebo gigafactory. Kam tečou finance v Moravskoslezském kraji?

Publikováno: Středa, 27. března 2024

parallax
coal coal

V březnovém díle podcastu Stošestka se vydáme do Moravskoslezského kraje a do Ostravy. Třetí největší město Česka dostává mediální pozornost především v době hudebních festivalů nebo „když se mluví o uhlí”. Míří tam ale také významné veřejné investice – mimo jiné z Fondu spravedlivé transformace (FST). Na co se mají miliardové finance využít? Směřují správným směrem? A zajímá související téma zelených politik místní obyvatele? Poslouchejte novou Stošestku s novinářkou Klárou Filipovou.

Klára Filipová, novinářka okraj.cz a iRozhlas.cz | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Vyrůstala v Ostravě a k místu tak má silný vztah. I proto se do rodného města vrátila dělat kvalitní lokální žurnalistiku. Do podcastu přijala pozvání Klára Filipová, spoluzakladatelka regionálního publicistického webu okraj.cz, který se věnuje Moravskoslezskému kraji a Ostravě.

Mediálně v redakci iRozhlas.cz také pokrývala téma Fondu spravedlivé transformace, dále tzv. „Černou kostku” v Ostravě nebo plánovaný projekt výstavby gigafactory. Podcast Transparency International (TI) moderuje Martina Foldynová.

Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts,Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu.

Více se také o problematice korupčních rizik v dotačních programech určených pro řešení klimatické krize dozvíte na speciální webu TI uhlikovakorupce.cz.

Poděkování za podporu

Tento díl podcastu Stošestka vznikl v rámci projektu PROKLIMA a díky finanční podpoře Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund financovaného z Fondů EHP a Norska. Děkujeme!

Podcast Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.

Tolik miliard korun přijde do roku 2030 z evropských fondů reagujících na klimatickou krizi (FST, NPO, ModF) do ČR

Pořadí ČR v EU podle ročních emisí přepočtených na obyvatele

O tolik procent by ČR měla snížit své emise skleníkových plynů oproti roku 2018 do roku 2030